Lublin, dnia 6 maja 2011 r.

PODSUMOWANIE

rozgrywek Lubelskiej Ligi Tenisa Stołowego Amatorów

za sezon 2010/2011

Organizatorem rozgrywek w sezonie 2010/2011 było Stowarzyszenie Tenisa Stołowego Amatorów w Lublinie. Była to już 44 edycja naszych rozgrywek od 1968 roku. Techniczną stroną rozgrywek zajmował się nowo powołany Zarząd Stowarzyszenia. Rozgrywki nasze systematycznie prezentowane są na stronie internetowej, którą prowadzi kolega Dariusz Mroczek. Medialną stronę rozgrywek zabezpiecza jednocześnie fundator Pucharu dla zwycięzcy, GAZETA WYBORCZA pod redakcją Wiesława Pawłata.

Rozgrywki tego sezonu rozpoczęły się w dniu 18.10.2010 r i trwały do 1.04.2011 roku. Ponadto w dniach od 5.04.2011 r. do 15.04.2011 roku na zakończenie sezonu organizowany był turniej o „PUCHAR LIGI”, który w tym roku miał duże powodzenie. W rozgrywkach uczestniczyła rekordowa ilość drużyn oraz zawodników. Do sezonu zgłosiło się 57 zespołów. W trakcie rozgrywek wycofały się zespoły Mlexeru i Nieruchomości. W rozgrywkach w sumie uczestniczyło 252 zawodników w tym 20 kobiet. Zarząd miał dylemat czy wystarczy stołów w salach będących do tej pory do dyspozycji. Na szczęście zespoły Edbaru i ASKO miały możliwość wykorzystania czterech stołów w Szkole Podstawowej nr 23 na ul. Walecznych. Ponadto jednym stołem u siebie dysponował nowo zgłoszony zespół UKS Magnoliowa. W ten oto sposób można było rozgrywki rozpocząć. Na przyszłość jednak należy się zastanowić czy nie ograniczyć zgłoszeń do rozgrywek do 60 zespołów. Pozwala to na powiększenie LIGI o jedną klasę (V LIGĘ). Na organizację rozgrywek dla takiej ilości zespołów niezbędne jest 30 stołów. Ten temat Zarząd poddaje pod dyskusję kierownikom drużyn.

Końcowa klasyfikacja zespołów poszczególnych klas zamieszczona jest w oddzielnym zestawieniu.

Mistrzem I LIGI po wycofaniu się zespołów Mlexer i Nieruchomości został AZS UMCS I. Mistrzowie występowali w następującym składzie: Piotr Fil, Filip Grajewski i Paweł Wójtowicz. Wicemistrzem został zespół RODOS AH występujący niezmiennie od wielu lat pod kierownictwem Romana Piechnnika. Ponadto w pozostałym składzie występowali: Anna Maruszczak, Dariusz Lewczuk oraz Jarosław Maruszczak. Trzecie miejsce zajął zespół TBV pod kierownictwem Wojciecha Dzioby. W pozostałym składzie występowali: ks. Stanisław Kryszczuk, Wojciech Łatyński, Marek Rejmak i Janusz Widyński. W tym sezonie ze względu na wycofanie się dwóch zespołów nikt nie spada do klasy niższej.

Klasyfikację indywidualną w I LIDZE wygrał Janusz Widyński (TBV) zdobywając 34 pkt. przed Pawłem Wójtowiczem (AZS UMCS I) 33 pkt. oraz Robertem Baranem (Annoplast Pod 50) i Romanem Piechnikiem (Rodos AH) obaj po 31 pkt. W grupie dolnej najlepszym był Marek Taczalski (Center) 22 pkt. W grach deblowych najlepszymi były dwie pary:  Robert Baran/Roman Chawryło (Annopast)  i Paweł Janowski/Piotr Kura.(Edbar) obie pary po 7 pkt.

Mistrzem II LIGI został zespół SALOS I występujący w składzie: Dariusz Śliwiński, Przemysław Śliwiński, Marek Zięba i Krzysztof Pawelec. Wicemistrzem został zespół EDBAR II występujący w składzie: Kamil Głowinkowski, Zbigniew Kuć i Paweł Skałecki. Oba te zespoły uzyskały awans do I LIGI. Trzeci zespół GALA występował w składzie: Olga Grudzień, Michał Chrzonstowski, Paweł Grochola, Jakub Grzegorczyk, Rafał Pietroń, Sławomir Pietroń, Jacek Szewczuk i Tomasz Szczotka. Nikt nie opuszcza szeregów II LIGI.

Klasyfikację indywidualną II LIGI wygrał Dariusz Śliwiński (Salos I) zdobywca 41 pkt. przed Michałem Michałkiem (MTM) 39 pkt oraz Pawłem Skałeckim (Edbar II) i Markiem Ziębą (Salos I) obaj po 36 pkt. W grupie dolnej najwięcej punktów uzbierał Michał Bigaj (AZS UMCS IV) 41 pkt. Najlepszą parą deblową II LIGI byli Zbigniew Fila/Marek Futa (ASKO I) zwycięzcy w 11 partiach.

Mistrzem III LIGI został zespół DYSTANS NIEDŹWIADA występujący w składzie: Dagmara Baranowska, Mateusz Baranowski, Mariusz Baranowski, Andrzej Pawłowski i Przemysław Powroźnik. Wicemistrzem został zespół NEOTEK I występujący w składzie: Wiktoria Kamińska, Joanna Szabłowska, Błażej Białek, Karol Grabowski i Patryk Radomski. Obie te drużyny awansowały do II LIGI. Trzeci zespół ŚCIEGIENNY występował w składzie: Bogdan Grzybek Dariusz Smaga, Mateusz Czuba i Marek Zdyb. Nikt nie opuszcza szeregów III LIGI.

Klasyfikację indywidualną III LIGI wygrała Dagmara Baranowska (Dystans) 44 pkt przed Bogdanem Grzybkiem (Ściegienny) 38 pkt i Mariuszem Baranowskim (Dystans) 34 pkt. w 42 partiach oraz Dariuszem Smagą (Ściegienny) również 34 pkt ale w 48 partiach. W grupie dolnej najwięcej punktów uzbierał Krzysztof Witecki (Jedynka) 37 pkt. Najlepszą parą deblową III LIGI byli Dagmara Baranowska/MariuszBaranowski (Dystans) zdobywcy 14 pkt. w 15 partiach. Taką samą ilość punktów wywalczyła para Bogdan Grzybek/Dariusz Smaga (Ściegienny) lecz w 16 partiach.

Mistrzem IV LIGI został zespół MAN NIEDRZWICA występujący w składzie: Robert Bielecki, Jakub Boguta, Czesław Ciosek, Krzysztof Kozłowski, Łukasz Rokicki i Jacek Zięba. Wicemistrzem został zespół WYŻSZEJ SZKOŁY SPOŁECZNO-PRZYRODNICZEJ występujący w składzie: Artur Gładosz, Szczepan Gładosz, Janusz Kot, Marcin Kulpa i Mateusz Studziński. Oba te zespoły uzyskały awans do III LIGI. Trzeci zespól MŁODY GŁUSK występował w składzie: Bartłomiej Drwal, Jakub Drwal, Łukasz Puchala i Paweł Mazur.

Klasyfikację indywidualną IV LIGI wygrał Robert Bielecki (MAN) 32 pkt przed Arturem Gładoszem (WSSP) 28 pkt. oraz Pawłem Michalcem (Salos II) i Mateuszem Studzińskim (WSSP) obaj po 27 pkt. W II grupie IV LIGI zwyciężył Grzegorz Sajnaj (WETAKO) zdobywca 23 pkt. Najlepszą parą IV LIGI byli Robert Bielecki/Jacek Zięba (MAN Niedrzwica) zwycięzcy wszystkich 11 partii.

Na zakończenie rozgrywek ligowych tradycyjnie już rozegrano drużynowy turniej pucharowy o „PUCHAR LIGI” oraz dla uczniów Szkół Podstawowych „MINI PUCHAR LIGI”. Rozgrywki pucharowe przyjęły się w kalendarzu naszej LIGI. Dopisała frekwencja. Łącznie startowało 52 zespoły. Był sprawnie przeprowadzony na małej sali MOSiR. Stał na wysokim poziomie, szczególnie  w fazie końcowej, kiedy dołączyły zespoły I-ligowe. „PUCHAR LIGI” wywalczył ubiegłoroczny jego zdobywca zespół RODOS AH. W tym roku obok Romana Piechnika wystąpił Darek Lewczuk. „MINI PUCHAR LIGI” wywalczył łączony skład Dystansu i Perły. W składzie tego zespołu znaleźli się mali chłopcy Mateusz Baranowski i Łukasz Drzewiecki.

W tym sezonie ponadto Stowarzyszenie Tenisa Stołowego Amatorów w Lublinie zorganizowało jeszcze dwie imprezy. Turniej z okazji Święta Niepodległości i XI Memoriał Sławomira Ziemińskiego.

W Turnieju Niepodległości zorganizowanym pod patronatem Przewodniczącego Rady Miasta Lublin  Piotra Kowalczyka wystąpiło 70 uczestników w tym 24 dzieci Szkół Podstawowych. W kategorii dziewcząt zwyciężyła Dagmara Baranowska z Gimnazjum nr 1  w Lubartowie. W kategorii chłopców zwyciężył Mateusz Baranowski ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Lubartowie. W kategorii seniorów „open” zwyciężył Robert Baran z Annoplastu.

W XI Memoriale Sławomira Ziemińskiego zorganizowanym tym razem w gościnnych murach Centrum Edukacji Zawodowej w Lublinie, gdzie Pan Sławomir Ziemiński był dyrektorem. Turniej otworzyli Pan Lech Ziemiński i obecny dyrektor Szkoły Pan Jacek Misiuk. W imprezie udział wzięło 52 uczestników. W kategorii dziewcząt wygrała Weronika Grabowska (Neotek). W kategorii chłopców szkół podstawowych zwyciężył Jakub Grabowski – Szkoła Podstawowa w Jastkowie. W kategorii szkół średnich zwyciężył Marek Zięba (Salos). W kategorii 20-39 lat zwyciężył Paweł Janowski (Edbar). W kategorii lat 40-49 zwyciężył Roman Piechnik (Rodos). W kategorii lat 50-69 zwyciężył Krzysztof Grabowski (Annopast). W kategorii powyżej 70 lat zwyciężył Zygmunt Trojak (Aleks).

Najlepszą zawodniczką sezonu, najwyżej sklasyfikowaną wśród kobiet została była mistrzyni Polski koleżanka Anna Maruszczak reprezentująca RODOS AH.

Najstarszym zawodnikiem w tym sezonie liczącym sobie 71 lat był kolega Zygmunt Trojak reprezentujący ALEKS.

Najmłodszym zawodnikiem tego sezonu był dziesięcioletni Łukasz Drzewiecki reprezentujący zespół PERŁA ROKITNO.

Gratulujemy kolegom reprezentującym zespół AZS UMCS I oraz jego kierownikowi Zbigniewowi Szali za wywalczenie tytułu MISTRZA LIGI oraz PUCHARU GAZETY WYBORCZEJ w Lublinie. Gratulujemy kolegom Romanowi Piechnikowi i Darkowi Lewczukowi z RODOSU za ponowne wywalczenie PUCHARU LIGI. Mateuszowi Baranowskiemu i Łukaszowi Drzewieckiemu gratulujemy zdobycia MINI PUCHARU LIGI. Gratulujemy wszystkim zwycięzcom klasyfikacji indywidualnych i deblowych w poszczególnych klasach. Szczególnie gratulujemy koledze Januszowi Widyńskiemu za sukces indywidualny i przejęcie korony mistrza indywidualnego LIGI po koledze Jarosławie Waśkowskim.

Gratulujemy zespołom, które wywalczyły awanse do klas wyższych. Gratulujemy i dziękujemy wszystkim uczestnikom , kierownikom i kapitanom drużyn za sportową walkę, wspólną miłą zabawę oraz włożony trud w przygotowanie swoich zespołów do sezonu. Sponsorom dziękujemy w imieniu Zarządu oraz uczestników za wsparcie i pomoc materialną oraz duchową dla swoich zespołów.

Dziękujemy REDAKCJI GAZETY WYBORCZEJ w Lublinie za popularyzację tenisa stołowego wśród amatorów w naszym województwie oraz ufundowanie PUCHARU dla MISTRZA LIGI zespołu AZS UMCS I.