LLTSA  -  sezon 2019/2020

11 marca 2020 r.

Wprowadzenie indywidualnych kont użytkowników strony lltsa.pl
(autor: Dariusz Krawczyk)


Zgodnie z zapowiedzią wprowadzamy na stronie lltsa.pl indywidualne konta dla kierowników drużyn, zawodników oraz sympatyków LTTSA. Z naszej strony internetowej będzie można oczywiście nadal korzystać bez żadnego logowania, ale jedynie w trybie "tylko czytanie".

Konta indywidualne pozwolą przede wszystkim na wyeliminowanie z forum anonimowych wpisów i podszywania się pod kogoś innego. Wkrótce konta LLTSA wykorzystamy także do udostępnienia możliwości samodzielnego wypełniania elektronicznych protokołów meczowych. Docelowo planuję również uruchomienie dodatkowych "atrakcji", jak np. typowanie wyników (oczywiście z rankingiem ekspertów), "lajkowanie" komentarzy naszych komentatorów lub sondowanie propozycji zmian regulaminowych.


Uzyskanie dostępu do konta na stronie LLTSA

Dla kierowników drużyn:

Kierownicy niektórych drużyn otrzymali już wymagane hasła startowe na początku sezonu, które służyły wówczas do elektronicznego zgłaszania drużyn i zarządzania ich składem.

Jeśli ktoś, zgodnie z dobrą praktyką bezpieczeństwa, zmienił wtedy hasło na własne, to będzie ono działać także teraz.

Jeśli nie pamiętamy tamtego hasła lub nie występowaliśmy o jego udostępnienie, należy zawnioskować do administratora strony o nowe hasło startowe (sms lub mail) podając swoje imię, nazwisko oraz nazwę drużyny.

Uwaga: we wspomnianych wyżej kontach z początku sezonu wykorzystywany był czteroznakowy login (np. dk01), który teraz nie będzie już potrzebny - rolę identyfikatora użytkownika będzie pełnić po prostu tekst zawierający imię i nazwisko.


Dla zawodników:

Hasła startowe dla zawodników będą im przekazywane przez kierowników drużyn, którzy po zalogowaniu się na swoje konto mogą sami aktywować konta swoich "podopiecznych".

Założyłem, że kierownikom drużyn można zaufać i nie będą logować się na hasła startowe swoich zawodników, bo i tak będzie to widoczne w systemie.


Dla sympatyków LLTSA (np. byłych zawodników, kibiców lub sponsorów):

  1. Kontakt zainteresowanego z Prezesem STSA.

  2. Przekazanie przez prezesa informacji do administratora strony o zgodzie na założenie konta danej osobie.

  3. Przekazanie hasła startowego sympatykowi LLTSA przez administratora strony.


Zastanawiającym się, dlaczego wzorem fejsbuka, gugla, czy sklepów internetowych, nie każdy będzie mógł sobie sam założyć konto LLTSA na podane przez siebie imię i nazwisko przy użyciu jakiegoś adresu mailowego, wyjaśniam, że przede wszystkim zależy nam na wiarygodności użytkowników i nie jest naszym celem gromadzenie bazy danych teleadresowych.


Korzystanie z konta na stronie LLTSA

Przycisk umożliwiający logowanie znajduje się na stronie głównej nad nagłówkiem odnowionego forum (prawa górna część strony).

Podczas pierwszego logowania podajemy swoje imię i nazwisko oraz przydzielone hasło startowe. Po zalogowaniu możemy już publikować wpisy na forum, które zostaną automatycznie podpisane.

Zarządzanie kontem jest możliwe po kliknięciu w ikonkę "osoby" obok tekstu powitalnego. W szczególności możemy zmienić hasło na inne (funkcja zalecana do wykonania zaraz po pierwszym zalogowaniu i później co jakiś czas) lub wylogować się.

Jeżeli nie wylogujemy się i zamkniemy przeglądarkę internetową w komputerze / telefonie / tablecie, to przy powtórnym wejściu na stronę LLTSA będziemy automatycznie zalogowani, chyba że w międzyczasie wyczyścimy pliki cookies (czyli tzw. ciasteczka przeglądarkowe).

Kierownicy drużyn mają jeszcze dostępny przycisk "Konta zawodników". Po jego kliknięciu widoczna jest lista zawodników odpowiedniej drużyny. Konta zawodników zainteresowanych logowaniem na stronie należy aktywować (przycisk "Aktywacja") i przekazać im wyświetlone hasła startowe. Aktywowane konto można z powrotem zablokować (przycisk "Zablokuj") oraz ewentualnie, o ile zawodnik zmienił już hasło na swoje, zresetować przywracając mu ponownie hasło startowe.


Jeśli zauważycie jakieś nieprawidłowości techniczne w działaniu kont lub samego forum dzwońcie, esemesujcie lub mejlujcie - będę wdzięczny za każdą uwagę, a błędy mogą przytrafić się każdemu.


Udanego logowania!


Dariusz Krawczyk